Održana konferencija za medije povodom EP veterana u Malom Lošinju

Ususret Europskom ekipnom veteranskom prvenstvu u šahu, koje će od 17. do 26. rujna biti održano u Malom Lošinju, održana je konferencija za novinare na kojoj su govorili direktor natjecanja Valter Valković i glavni tajnik Hrvatskog šahovskog saveza (HŠS) Alojzije Janković.

Prvenstvo je podijeljeno u dvije skupine, preko 50 i preko 65 godina starosti, a ukupno će sudjelovati trideset ekipa sa 135 šahista iz petnaest europskih zemalja. Igrat će se na četiri ploče, devet kola švicarskim sustavom.

“Mali Lošinj smo izabrali zato što HŠS već četiri godine ima jako dobru suradnju s ‘Jadranka hotelima’ čiji su objekti idealni za organizaciju ovakvih natjecanja. Razgovarali smo s Gradom Malim Lošinjem i Turističkom zajednicom Lošinja, koji su voljni podržati međunarodna natjecanja na Lošinju. Gradonačelnica Ana Kučić potvrdila je da će doći otvoriti prvenstvo i povući simbolični prvi potez. Ističem da smo uspjeli dovesti Skandinavce i Irce, a turista iz tih zemalja ovdje inače nema mnogo. Vjerujem da ćemo šahom privući i druge ljude iz tih zemalja”, istaknuo je Valter Valković.

“Zadovoljni smo potporom koju ovdje dobivamo, pa smo odlučili ovdje organizirati i veća natjecanja. Nastupaju pretežno ljudi iz zapadnih zemalja, veće platežne moći. Ovo nije profesionalno natjecanje; tu su ljudi koji se uz šah žele i odmoriti i koji su potencijalni turisti sljedećih godina. Nadamo se da na ovom prvenstvu naša ekipa 50+ može i do zlatne medalje, iako je Rusija bolje rejtingirana. Naši poznati velemajstori Zdenko Kožul, Robert Zelčić, Bojan Kurajica i Nenad Ferčec imaju kvalitetu. Organizacijom ovoga natjecanja željeli smo naglasiti i važnost šaha u borbi protiv demencije; šah je idealan za osobe u starijoj dobi.

Kandidirali smo Lošinj za Pojedinačno amatersko europsko prvenstvo koje će se održati u proljeće 2021. godine i na njemu se očekuje dvjestotinjak igrača. To je prije svega druženje za klupske igrače koji ne igraju profesionalno, a to smo natjecanje odabrali da damo šansu većem broju igrača iz Hrvatske. Vjerujem da će se oni, koji dođu na Lošinj, vraćati i kasnije kao turisti”, kazao je Alojzije Janković.

Bojan Purić